جغرافیای کشور قبرس
بررسی موقعیت جغرافیایی و آب و هوای قبرس
تیر ۲۲, ۱۳۹۵
فرهنگ-مردم-کشور-قبرس-قسمت-1-تور-قبرس
فرهنگ مردم کشور قبرس – قسمت ۱
شهریور ۵, ۱۳۹۵

تاریخ کشور قبرس

تاریخ کشور قبرس

تاریخ کشور قبرس

سکونت انسانی در قبرس به دوران پارینه سنگی (حدود ۲٫۵ میلیون سال پیش) می گردد. موقعیت جغرافیایی قبرس موجب شده است تا قبرس بیش از هزار سال تحت تاثیر تمدن متنوع مدیترانه شرقی قرار گیرد. همراه با تور قبرس شمالی و تور قبرس جنوبی می توانید از زیبایی های این کشور دیدن کنید.

 

 

قبرس و ماقبل تاریخ

 

تاریخ قبرس - دوره ماقبل تاریخ

تاریخ قبرس – دوره ماقبل تاریخ

 

قبرس که از دوران عصر حجر ( دوره پارینه سنگی) شناخته شده است شاهد زیستگاه گونه های مختلف حیوانات کوتوله، مانند فیل کوتوله (فیل های cypriotes)، اسب های آبی کوتوله (کرگدن جزئی) و فیل های بزرگ و پشمالو دوران ماقبل تاریخ (Woolly mammoths) بوده است. ادعاهایی وجود دارد از انجمن مرتبط با جانوران که آثاری در نزدیک لیماسول (Limassol) در ساحل جنوبی قبرس کشف شده است. اولین زیستگاه بلامنازع در قرن ۹ و یا شاید قرن ۱۰ هزاره قبل از میلاد در بخش شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. اولین مهاجران کشاورز قبرس نیز مربوط به دوران نوسنگی پیش از سفال (PPNB) هستند که البته هنوز تولید سفال صورت نگرفته بود. می توانید از آثار به جای مانده از این دوره در تور قبرس شمالی دیدن کنید.

سگ، گوسفند، بز و احتمالا گاو و خوک و همچنین حیوانات وحشی متعددی مانند روباه و گوزن زرد ایرانی که قبلا در جزیره ناشناخته بودند، پدیدار شدند. مهاجران PPNB خانه های خود را به صورت مدور با کف موزاییک سیمانی مرمر نما آهک سوخته ساختند. حیواناتی اهلی مانند خوک، گوسفند، بز و گاو در خانه ها نگهداری می شد اما باقی حیوانات رفتار وحشیانه ای داشتند. مدارک و شواهد نشان می دهد که گاو به عنوان یکی از حیوانات نادری بوده است، زمانی که در دوران نوسنگی پیش از سفال B از بین رفتند، از هزاره هشتم تا دوران نوسنگی سفال (ceramic Neolithic) پدیدار نشدند.

در هزاره ششم قبل از میلاد، تمدن Khirokitia aceramic با خانه های مدور و ظروف سنگی و اقتصاد مبتنی بر گوسفند، بز و خوک مشخص شد. گاو ناشناخته بود، و گوزن زرد فارسی شکار می شد و این مرحله آغاز دوران نوسنگی سفال را به دنبال داشت. در دوره Eneolithic که دوره ای میان دو دوره دوره نوسنگی و عصر برنز است، مجسمه های سفالی رنگی و سلاح نمایان شدند.

چاه آب کشف شده توسط باستان شناسان غرب قبرس به عنوان قدیمی ترین چاه آب در جهان است که نشان داده شده است که اگر در حدود  ۹۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰ سال سن داشته باشند مربوط به عصر حجر می باشد. بیان شده است که این نشان دهنده کمال و پیچیدگی زندگی ساکنان اولیه قبرس است که برای افزایش و بسط محیط زیست و زیستگاه خود ارزش قائل بوده اند.

در سال ۲۰۰۴، بقایای یک گربه ۸ ماهه کشف شده است که همراه با صاحب خود در یک مکان باستان شناسی نوسنگی در قبرس به خاک سپرده شده است. تخمین زده می شود که قبر آن ها متعلق به ۹۵۰۰ سال است. این نشان دهنده تمدن مصر است که ارتباط و وابستگی انسان ها به گربه را نشان می دهد. مصریان توجه ویژه ای به گربه داشتند و پرستش گربه در مصر باستان معمول بوده است.

 

قبرس و دوران برنز

 

 

خدای شاخدار متعلق به عصر برنز - تاریخ قبرس

خدای شاخدار متعلق به عصر برنز – تاریخ قبرس

 

در عصر برنز اولین شهرستان ها، از جمله انکومی (Enkomi)، ساخته شده است. استخراج اصولی و سیستماتیک مس آغاز شد، و این منبع به طور گسترده ای مورد داد و ستد قرار گرفت. در اواخر عصر برنز یونانیان مسینی در قبرس ساکن شدند، در حالی که نام یونانی جزیره از قرن ۱۵ قبل از میلاد در نوشته های خطی Linear B ( نوشته های یونانی مسینی) که قدیمی ترین الفبای یونانی است، مشاهده شده است. نوشته های هجایی قبرس اولین بار در مرحله اولیه اواخر عصر برنز (LCIB) استفاده شد و در حدود ۵۰۰ شاید تا نیمه دوم قرن ۱۱ قبل از میلاد مورد استفاده قرار گرفت. بسیاری از محققان بر این باورند که نوشته های هجایی تا ۴ قرن قبل از میلاد به عنوان یک زبان قبرس بومی (Eteocypriot) مورد استفاده قرار گرفته، اما دلایلی برای اثبات آن وجود ندارد و هنوز به طور کامل رمزگشایی نشده است.

 

سایت باستان شناسی Khirokitia

سایت باستان شناسی Khirokitia

 

LCIIC – ال سی ای ای سی (۱۲۰۰-۱۳۰۰) سال قبل از میلاد روزگار رونق و شکوفایی محلی بود. شهرستان هایی مانند Enkomi در یک طرح شبکه مستطیل شکل بازسازی شدند.، که در آن دروازه شهر با محور شبکه و ساختمان های بزرگ متعددی که مقابل سیستم خیابانی تازه تاسیس ارتباط داشت.

ساختمان های اداری و رسمی با سنگ بنای تراش خورده ساخته شد، برخی از این ساختمان شامل امکاناتی برای پردازش و ذخیره سازی روغن زیتون فراهم کردند مانند Maroni-Vournes و ساختمان X در Kalavassos-Ayios Dhimitrios.

لوحی در نوشته های هجایی قبرس در راس شمرا (Ras Shamra) که در آن شهرستان فنیقی (Phoenician) از اوگاریت (Ugarit) بود، یافت شده است. همچنین از متون اوگاریتی راس شمرا و انکومی و نام آشوری قبرس این گونه به نظر می آید که پیش از این در اواخر عصر برنز استفاده می شده است.

شمش مسی یافت شده از کشتی غرق شده درUlu Buru، IRIA، Cape Gelidonya نشان می دهد که تجارت گسترده ای از فلز مس در این دوره وجود داشته است.

باری به شکل حیوانات در Enkomi و کالاواسوس (Kalavassos) به سریانی فلسطین، بین النهرین، هیتی از طریق دریای اژه نشان از آن دارد که این تجارت محدوده گسترده ای داشته است.

 

کوزه های سفالی عصر برنز - تاریخ قبرس

کوزه های سفالی عصر برنز – تاریخ قبرس

 

اواخر عصر برنز قبرس بخشی از امپراتوری هیتی بود، اما یک دولت دست نشانده بود و صرفا بخشی از امپراتوری های پادشاهان حاکم اوگاریت بود که توسط آن ها اداره می شد. به این ترتیب در اصل قبرس به تنهایی و با مداخله های کمی اداره می شد. هیتی ها به جزیره کوچکی به دو دلایل تأمین منابع مس و برای جلوگیری از دزدی های دریایی حمله کردند و مدت کوتاهی پس از آن جزیره، در حدود ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد دوباره فتح شد.

 

دوران سفال قبرس

در مرحله بعد از اواخر عصر برنز (LCIIIA, 1200–۱۱۰۰ ) سال قبل از میلاد مقدار زیادی از مسینی به صورت محلی سفال IIIC:1b تولید کردند. مقادیر زیادی از سفال IIIC:1b در این دوره در فلسطین نیز پیدا شده است. در حالی که این قبلا به عنوان حمله دزدان دریایی تلقی می شد، در حقیقت بیشتر و بیشتر به عنوان یک توسعه بومی دیده می شود و موجب افزایش روابط تجاری قبرس با جزیره کرت بوده است. همچنین مدارک و شواهدی از تجارت اولیه با جزیره کرت در نتایج باستان شناسی در قبرس از سیدونیا (Cydonia) که مرکز شهری قدرتمند جزیره کرت باستان محسوب می شده است، پیدا شده است.

اگر چه از قرن چهاردهم اخائیه (Achaean) یونانیان در قبرس زندگی می کردند، بسیاری از آن ها پس از جنگ تروا در جزیره کرت ساکنان شده اند. اهالی شهر اخائیه یونان باستان، در بین سال های ۱۲۱۰ تا ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد تحت استعمار قبرس بودند. دوریان (Dorian) یونانیان نیز در حدود ۱۱۰۰ سال قبل از میلاد وارد قبرس شدند و شواهد نشان می دهد که آن ها بر خلاف الگوی سرزمین اصلی یونان به شیوه مسالمت آمیز در قبرس ادامه دادند.

اعتقاد بر این است یکی دیگر از توافق های یونانی موج که در قرن بعد (LCIIIB، ۱۱۰۰-۱۰۵۰) صورت گرفته است، حاکی از ان است که، در میان چیزهای دیگر، نوع جدیدی از گور دسته جمعی است که نمای آن ها تحت تاثیرات سفال مسینی بوده است.

می توانید از آثار سفالی به جای مانده از این دوره در تور قبرس شمالی دیدن کنید.

 

پادشاهی شهرستان قبرس

اکثر نویسندگان ادعا می کنند که پادشاهی شهرستان قبرس، در منابع مکتوب برای اولین بار در قرن ۸ توصیف شده است در حالی که پیش از این و در قرن ۱۱ قبل از میلاد برمی گردد. دیگر پژوهشگران به یک فرایند آهسته از افزایش پیچیدگی اجتماعی بین قرن ۸ تا ۱۲ اشاره می کنند که بر اساس یک شبکه فرمانده سالاری در آن دیده می شود. در قرن ۸ (دوره های هندسی) تعداد شهرک مقبره به شدت افزایش یافت، مانند مقبره “پادشاهی” سالامیس (Salamis) برای اولین بار ساخته شد، این می تواند یک نشانه بهتر برای ظهور پادشاهی قبرس به شمار آید.

 

اوایل عصر آهن در قبرس

اوایل عصر آهن در قبرس دنباله دوره Submycenaean ( سال پیش از میلاد  ۱۱۲۵ – ۱۰۵۰) از اواخر عصر برنز می باشد که به دو دوره هندسی (۱۰۵۰ تا ۷۰۰ سال قبل از میلاد) و کهنه (۷۰۰ تا ۵۲۵ سال قبل از میلاد) تقسیم شد.

در این دوران آئین تدفین مردگان سوزندان  رایج بوده است و اولین آثار آن در آرامگاه ۴۰ در Kourion-Kaloriziki کشف شد که مربوط به نیمه اول قرن ۱۱ (LCIIIB) است. بدنه قبر شامل دو میله برنز سه پایه است و بقایای یک سپر و یک عصای سلطنتی طلایی که قبلا به عنوان قبر سلطنتی برای اولین بار از بنیانگذاران آرگیو (Argive) دیده می شود، هم اکنون مقبره به عنوان آرامگاه یک شاهزاده قبرسی یا فنیقی تفسیر شده است.

 

فنیقی ها

در قرن ۸، چندین مستعمره فنیقی، تاسیس شد مثل کارته Hadasht [نیازمند منبع] ( ‘شهر جدید’)، در حال حاضر نیز لارناکا و سالامیس. قدیمی ترین گورستان سالامیس در واقع تدفین کودکان در قالب های کنعانی، نشانه روشنی از حضور فنیقی در حال حاضر در LCIIIB قرن ۱۱th تولید شده است. تدفین شیشه مشابه در گورستان در Kourion-Kaloriziki و Palaepaphos-Skales در نزدیک Kouklia یافت شده است. در Skales ، بسیاری از واردات گرزه و تقلید Cypriote و فرم های گرزه حتی قبل از پایان قرن ۱۱th یافت شده است.

در قرن ۸، چندین مستعمره فنیقی، تاسیس شد، مانند Kart-Hadasht (به عنوان یک شهر جدید) و لارناکا (Larnaca) و سالامیس (Salamis). قدیمی ترین گورستان سالامیس نشانه روشنی از حضور فنیقی در دوره LCIIIB در قرن یازدهم می باشد. همچنین شیشه های مدفون شده در گورستان Kourion-Kaloriziki و Palaepaphos-Skales نزدیک Kouklia یافت شده است. نقطه گسترس فنیقی ها در واردات Levantine و تقلید از Cypriote تا قبل از پایان قرن ۱۱ پیش از میلاد دیده می شود.

 

تاریخ باستان

 

تئاتر باستانی - تاریخ کشور قبرس

تئاتر باستانی – تاریخ کشور قبرس

 

اولین منبع نوشته شده نشان می دهد قبرس تحت حکومت آشوری بوده است.

دوره بیزانس بعد از تقسیم امپراتوری روم به یک نیمه شرقی و نیمه غربی، قبرس تحت حکومت بیزانس افتاد.

 

آیه باراسکوی - کلیسای روم شرقی در گروسکیپو.

آیه باراسکوی – کلیسای روم شرقی در گروسکیپو

 

اعراب در سال ۶۵۰ به قبرس حمله کردند، اما در سال ۶۸۸ امپراتور یوستینیانوس دوم (Justinian II) و خلیفه عبدالملک (Abd al-Malik) توافق بی سابقه ای کردند. این توافق به این شرح بود که به مدت ۳۰۰ سال، قبرس به طور مشترک توسط اعراب و بیزانس  مورد حکومت واقع شود با وجو اینکه که جنگ میان دو طرف تقریبا ثابت و پابرجا ماند. بیزانس کنترل بر جزیره را برای مدت کوتاهی بهبود داد، اما وضعیت موجود دوباره بازسازی شد.

این دوره تا سال ۹۶۵ به طول انجامید، تا زمانی که Niketas Chalkoutzes جزیره را فتح و برای بیزانس احیا کرد. در سال ۱۱۸۵، آخرین فرماندار بیزانس قبرس، اسحاق کمنن (Isaac Comnenus) تصمیم داشت تا با شورش و تلاش برای تاج و تخت به دست بگیرد، هر چند کودتای او ناموفق بود، ولی با این همه قادر به حفظ کنترل در جزیره بود. اقدامات بیزانس در برابر کمنن شکست خورد، چرا که او از حمایت ویلیام دوم (William I) سیسیل (Sicily) بهره می برد. امپراتور قبرس با سلطان مصر توافق کرد تا زمان جنگ های صلیبی بنادر قبرس را بسته نگه دارد.

 

اواخر قرون وسطی و رنسانس در قبرس

آمالریک اول (Amalric I) قبرس، تاج سلطنتی و عنوان خود را از هاینریش ششم (Henry VI – فرمانروای متعالی رم) دریافت کرده است. جمعیت کاتولیک رومی اقلیت کوچکی از این جزیره را شامل می شدند و به طور عمده به برخی شهرستان های ساحلی محدود بودند، مانند فاماگوستا و همچنین داخل نیکوزیا، پایتخت سنتی قبرس. با این وجود کاتولیک زمام قدرت و کنترل را در دست داشت، در حالی که ساکنان یونانی در حومه زندگی می کردند؛ این بسیار مشابه به پادشاهی در بیت المقدس (Jerusalem) بود. کلیسای ارتدوکس شرقی قبرس بدون هیچ رهبر و قلمرو مذهبی مجاز بود در جزیره باقی بماند اما کلیسای لاتین با وجود عظمت و ویژگی های زیادش آواره مانده بود.

 

سنت نیکلاس کلیسای جامع در فاماگوستا- تاریخ قبرس

سنت نیکلاس کلیسای جامع در فاماگوستا- تاریخ قبرس

 

پس از مرگ آمالریک پادشاهی به طور مستمر به یک سری از پسران جوانی که به عنوان جانشین پادشاه بودند، منتقل می گردید. خانواده ایبلین (Ibelin) که قدرت بسیار در اورشلیم (بیت المقدس) قبل سقوط آن، به دست آورده بود، به عنوان نائب السلطنه در طول این سال ها عمل کرد. در سال ۱۲۲۹ یکی از نائب السطنه های ایبلین توسط فردریک دوم (امپراتور مقدس روم) قدرت گرفت که موجب کشمکش میان Guelphs و Ghibellines در جزیره گردید. حامیان فردریک در سال ۱۲۳۳ در این مبارزه شکست خوردند، اگر چه پادشاهی اورشلیم و امپراتوری مقدس روم به طول انجامید. پادشاهی اورشلیم توسط زادگان اشتاوفر فردریک (Frederick’s Hohenstaufen) ادامه یافت تا سال ۱۲۶۸ زمانی که هیو سوم (Hugh III) قبرسی مدعی عنوان و قلمرو خود بعد از مرگ کنراد سوم (Conrad III) اورشلیم شد؛ بنابراین منجر به اتحاد دو پادشاهی گردید.

 

قنات نیکوزیا - تاریخ کشور قبرس

قنات نیکوزیا – تاریخ کشور قبرس

 

قبرس تحت امپراتوری عثمانی

در طول جنگ استقلال یونان، مردم یونان برای استقلال از امپراتوری عثمانی که تحت سلطه و استعمار آن ها بودند، می جنگیدند. تعدادی از قبرسی های یونانی در قبرس شورش کردند و حاکمان عثمانی قبرس نیز برای برای حفظ کنترل منطقه و سرکوبی شورش ها از با ابزار سختگیرانه ای استفاده می کردند. در ۹ ژوئیه سال ۱۸۲۱، ۴۸۶ قبرسی به علت توطئه و شورش اعدام شدند، از جمله بیشاپز (Bishops)  و تعدادی از شهروندان برجسته در میدان نیکوزیا (پایتخت قبرس) گردن زده شدند و آرچبشاپ کیپرانوس (Archbishop Kyprianos) به دار آویخته شد.

این اقدام در طول دوره کوتاهی باعث گردید تا آرمان مردم برای تبدیل شدن کشورشان به بخشی مستقل از یونان تقویت شود. این عملیات به عنوان Enosis به معنای اتحاد شناخته شد.

 

عصر مدرن در کشور قبرس

در سال ۱۸۷۸، به عنوان نتیجه پیمان نامه قبرس و انگلستان (UK – شامل انگلستان بریتانیا و ایرلند شمالی)، دولت قبرس به عنوان کشور تحت الحمایه امپراتوری عثمانی قرار گرفت. در سال ۱۹۱۴، در آغاز جنگ جهانی اول، قبرس به انگلستان پیوست. در سال ۱۹۲۵، پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی، قبرس کلونی تاج (Crown Colony) ساخته بود. بین سال های ۱۹۵۵ و ۱۹۵۹ EOKA توسط قبرسی های یونانی ساخته شده است و توسط جورج گریواس (George Grivas) منجر به انجام اتحادیه این جزیره با یونان (enosis) شد.

 

تظاهرات قبرس Enosis برای پیوستن به اتحادیه یونان

تظاهرات قبرس Enosis برای پیوستن به اتحادیه یونان

 

با این حال این کمپین EOKA منجر به اتحاد با یونان نگردید، بلکه یک جمهوری مستقل، به عنوان جمهوری قبرس، در سال ۱۹۶۰ تشکیل شد. در همین سال قانون اساسی وضع گردید، طبق قانون اساسی قبرس توازن مشخصی بین دو جامعه یونانی و ترک ‌نشین قبرس مشخص ( معاون رئیس جمهور و حداقل ۳۰‌ درصد ترک‌های ساکن قبرس) شد. در این زمان ماکاریوس سوم (Archbishop Makarios III) رئیس جمهور و دکتر فاضل (Dr. Fazıl Küçük) معاون رئیس جمهور تعیین شدند. یکی از مواد قانون اساسی ایجاد شهرداری های محلی جداگانه بود، به طوری که قبرسی های یونانی و ترکی می تواند شهرداری های بخش خود را در شهرهای بزرگ مدیریت کنند. در این مدت رئیس جمهور قبرس ماکاریوس سوم درصدد تغییر ۱۳ ماده از قانون اساسی این کشور برآمد در حالی که برخی از این ماده ها غیر قابل تغییر بودند؛ بنابراین درگیری های داخلی به جنگ مسلحانه تمام عیاری بین دو جامعه یوانی و ترک نشین این جزیره بوجود آورد و سازمان ملل متحد را وادار کرد تا نیروهای حافظ صلح را در سال ۱۹۶۴ به آنجا ارسال کند؛ این نیروها هنوز هم در منطقه هستند.

در سال ۱۹۷۴، یونانی های قبرس یک کودتای نظامی با حمایت از دولت نظامی در یونان انجام دادند. از آنجایی که یونانی ها قادر به تامین امنیت و حمایت چند جانبه کودتای خود نبودند، ترکیه به بخش شمالی جزیره حمله کرد و نیروهای ترکی مجبور به آتش بس شدند و این موجب گردید تا جزیره به دو بخش تقسیم شود.

دولت قبرس شمالی عملا در سال ۱۹۷۵ تحت نام دولت فدرال ترکیه قبرس اعلام شد. این نام در ۱۵ نوامبر سال ۱۹۸۳ به شکل کنونی خود، قبرس شمالی، تغییر یافت.

در سال ۲۰۰۲ دبیر کل سازمان ملل کوفی عنان (Kofi Annan) دور جدید مذاکرات برای وحدت این جزیره را آغاز کرد. در سال ۲۰۰۴ پس از مذاکرات طولانی بین هر دو طرف یک برنامه برای وحدت این جزیره پدید آمد. این طرح توسط سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده حمایت می شد. ملی گرایان در هر دو طرف مبارزه برای رد این طرح تلاش می کردند اما سرانجام، ترک های قبرس طرح را پذیرفته در حالی که قبرسی های یونانی آن را رد کردند. پس از آن در سال ۲۰۰۴ قبرس عضو اتحادیه اروپا شد، یورو به عنوان پول رایج (به جای پوند قبرس که قبلا مورد استفاده بود) آن ها در ۱ ژانویه سال ۲۰۰۸ به تصویب رسید. قبرس شمالی از لیره ترکیه استفاده کرد و در حال حاضر بعد از ۱ ژانویه سال ۲۰۰۸، از لیره جدید ترکیه استفاده می کند.

 

مجسمه آزادی نماد استقلال قبرس

مجسمه آزادی نماد استقلال قبرس

 

 

مرکز تخصصی سفر به قبرس تنها مرکز برگزاری تور به صورت کاملا تخصصی و با بهترین کیفیت در کشور ایران می باشد.

در صورت داشتن قصد سفر به قبرس و یا شرکت در تور قبرس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
۰۲۱۸۸۱۷۶۲۰۲
۰۹۱۲۵۴۰۰۶۶۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *