فرهنگ-مردم-کشور-قبرس-قسمت-1-تور-قبرس
فرهنگ مردم کشور قبرس – قسمت ۱
شهریور ۵, ۱۳۹۵
فرهنگ مردم گرجستان

تور قبرس – فرهنگ مردم قبرس 

 

فرهنگ مردم قبرس – قسمت ۲

 

تحصیلات در کشور قبرس

۹۷٫۶ درصد از مردم کشور قبرس از سواد خواندن و نوشتن برخوردار هستند و متوسط مدت گذراندن مدرسه در این کشور نزدیک به ۱۴ سال می باشد. حتی استدلال می کنند که قبرس در میان «جمعیت بیش از واجد شرایط» با تعداد انبوهی از فارغ التحصیلان درجه کارشناسی ارشد قرار گرفته است.

سیستم آموزش و پرورش در قبرس با حمایت از مدارس دولتی و خصوصی مراحل و امکانات زیر را پشتیبانی می کند:

آموزش و پرورش پیش دبستانی – آموزش یک ساله قبل از دوره ابتدایی که کودکان بالای سه سال مورد آموزش قرار می گیرند.

آموزش و پرورش ابتدایی – آموزشی اجباری است و طول مدت آن شش سال می باشد. در مدارس خصوصی در دوره ابتدایی زبان انگلیسی، زبان فرانسه و زبان روسی را نیز آموزش می دهند.

آموزش متوسطه – آموزش متوسطه شامل دو چرخه سه ساله است:

  1. تحصیلات (Gymnasio):
  2. تحصیلات دبیرستانی (Lykeio):

آموزش متوسطه برای دانش آموزان بین سنین ۱۲ و ۱۸ است. ممکن است دانش آموزان به جای تحصیلات دبیرستانی (Lykeio) در چرخه دوم آموزش متوسطه، حضور در آموزش فنی و حرفه ای را انتخاب کنند.

بیش از ۳۰ مدارس ابتدایی و متوسطه خصوصی با تصویب وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ مشغول به فعالیت هستند. برای انتقال دانش آموزان بین ۱۴ تا ۱۶ ساله که از یک دبیرستان به دبیرستان دیگر منتقل می شوند یک طرح کارآموزی درنظر گرفته شده است. این سیستم توسط وزارت کار و بیمه اجتماعی مدیریت می شود و اجرای آن توسط مرکز بهره وری قبرس و وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ است.

آموزش عالی – دانش آموزان می توانند به دنبال تحصیلات دانشگاهی خود در دانشگاه های عمومی یا یکی از سه دانشگاه خصوصی در لفکوسیا و شهرهای دیگر شرکت کنند.

 

فرهنگ و رفتار اجتماعی

کشور قبرس در ارتباط دوستی با آمریکا و بیشتر اروپاییان محافظه کار بوده است اما بی تمایل برای یک دوستی نزدیک با آن ها نیز نمی باشد. قبرسی ها معمولا بیشتر از دیگر ملیت ها با بزرگان خود رسمی هستند و افراد مسن تر را به عنوان کایری (Kyrie یا Kyria) به معنای آقا (معنای انگلیسی آن Mr) به همراه نام آن ها خطاب می کنند.

سر وقت حاضر شدن در یک وعده های اجتماعی یک فضلیت است که در قبرس بسیار به آن اهمیت داده می شود. تاخیر داشتن در ملاقات اجتماعی حتی در فاصله زمانی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ای هرگز قابل قبول نمی باشد، در حقیقت انتظار می رود تا شما به موقع و در کمترین زمان حضور یابید.

به طور کلی، کشور قبرس مردمی بسیار میهمان نواز دارند. پذیرایی آن ها از انواع مواد غذایی و نوشیدنی که شما میل دارید، خواهد بود. کافی است مودبانه چیزی را بخواهید هرچند در حد کم آن ها دریغ نخواهند کرد.

قبرسی ها عادت دارند با صدای بلند و با حرکات دست و صورت صحبت می کنند. به طوری که حتی صحبت های دوستانه آن ها مانند یک جدال یا مشاجره به نظر می آید به ویژه برای بازدید کنندگان تور قبرس و جاهای دیدنی .

در روابط بین زن و مرد و زن با زن یک بوسه به عنوان صمیمیت در میان روابط دوستانه دیده می شود، در غیر اینصورت تنها با یک دست دادن با یکدیگر صحبت میان آن ها آغاز می شود. در بین دو مرد معمولا بوسه دیده نمی شود، مردهای قبرسی در برخورد با یکدیگر، دست می دهند.

پوشش و لباس مردم قبرس کاملا بر اساس آخرین مد روز در ایالات متحده آمریکا و اروپا می باشد. اما آنچه در مراسم و جشن های بزرگ دیده می شوند، مردم قبرس بسیار رسمی با پوششی مناسب و درخور حضور می یابند. شراب خواری در فرهنگ قبرس جایی ندارد، از دست دادن کنترل در ملاء از نظر مردم کشور قبرس مطلوب و خوشایند نیست.

سلیقه موسیقی در قبرس به سمت ترکیبی از یورو پاپ، تکنو، هیپ هاپ آمریکایی و موسیقی یونانی است.

 

نقش زنان در قبرس

بعد از حوادث و رویدادهای سال ۱۹۷۴، تغییر تدریجی در نقش زنان به عنوان عاملان اقتصادی در کشور قبرس به وجود آمد و به تدریج در مراکز مختلف حضور زنان دیده شد. افزایش مشارک زنان در فعالیت های اقتصادی باعث گردید تا قانون خانواده و کار نیز تغییراتی را متحمل شود، آگاهی عمومی از مسائل زنان و سیاست دولت برای ارتقاء برابری جنسیتی از جمله برنامه هایی بود که در برنامه کاری کشور قبرس قرار گرفت.

سهم زنان قبرس در توسعه کلی از کشور مشهود است:

  • ۳۰ درصد از نیروی کار در سال ۱۹۶۷ را زنان تشکیل می داد که ۳۷ درصد در سال ۱۹۸۵ و امروز ۴۴ درصد افزایش یافته است.
  • به صورت یکپارچه ۶۲٫۱ درصد از زنان ۱۵ تا ۶۴ ساله در اجتماع قبرس مشغول به کار می باشند.
  • ۳۱ درصد از زنان در مقایسه با ۲۹ درصد از مردان دارای مدارک عالیه می باشند، با این وجود تنها ۱۴٫۴ درصد از زنان دارای پست عالی می باشند. بنابرین هنوز تا برابری جنسیت در قبرس راه زیادی وجود دارد.
  • حقوق پرداختی به زنان در اروپا ۱۷٫۴ درصد نسبت به مردان در ساعت کاری برابر، کمتر می باشد اما در قبرس این تفاوت۲۴ درصد می باشد.

 

زن قبرسی در خانه

در اصل جامعه قبرس یک جامعه مردسالار است. نظام اجتماعی که در آن یک مرد سرپرست خانواده و قدرت اولیه است، یعنی پدرسالاری هنوز هم در قبرس پا برجا می باشد. احتمالا دلیل درگیری های سیاسی که غالبا در این جزیره وجود دارد همین است.

نمایندگی موسسات و نهادهای جزیره، به طور عمده توسط مردان مدیریت می شود. مسئله ورود زنان در جامعه و حقوق زنان و برابری جنسیتی از سال ۱۹۷۴ به وجود آمد اما با وجود اصلی که در جامعه هنوز هم وجود دارد (مردسالاری)، زنان قبرس هنوز راه طولانی و پیچیده ای برای آزادی و احقاق حق خود دارند.

به طور سنتی، نقش اصلی برای زنان قبرس ازدواج و بچه داری بوده است و انتظار می رود تا زنان به همین شیوه ادامه دهند. دیگر وظایف و فعالیت زنان نیز در اولیت های بعدی برای او قرار می گیرد.

 

تور قبرس - فرهنگ مردم قبرس

تور قبرس – فرهنگ مردم قبرس

 

زنان قبرس زیاد در مورد خود صحبت نمی کنند، چه درباره خواسته هایشان چه درمورد دستاورد و فعالیت هایشان. این به دلیل جامعه ای است که در آن زندگی می کنند. زمانی که زنان شروع به صحبت کنند قضاوت می شوند و عمل آن ها ناپسند و نامطلوب نشان داده می شود. زنان باید گوش دهند و به مراقبت و تربیت فرزندان خود توجه داشته باشند. در حالی که بسیاری از زنان قبرسی در خارج از خانه کار می کنند، انتظار می رود آنها نقش های سنتی خود را مانند خانه داری و مادر بودن را به خوبی ایفا کنند. حتی زمانی که این زنان، شغل تمام وقت دارند. آن ها معمولا انتظار دارند فرزندان و همسرشان در کارهای منزل کمک آن ها باشند، حتی کمکی کوچک.

 

میراث فرهنگی قبرس

 

میراث فرهنگی قبرس

میراث فرهنگی قبرس

۱۰،۰۰۰ سال از تاریخ و تمدن قبرس می گذرد و شرح آن را غیر ممکن کرده است اما نشانه های تاریخ در سراسر جزیره قبرس، در صدها مکان باستان شناسی در اطراف قبرس پراکنده است. برای مثال آمفی تئاتر باستانی کوریم خارج از لیماسول و پافوس که در حال حاضر نیز مورد استقبال کنسرت و برنامه های تابستانی است. دهها کلیساهای بیزانسی در اطراف جزیره، آثار باستانی پافوس، محراب آفرودیت و مکان های مربوط به دوران نوسنگی.

 

فرهنگ امروز قبرس

دولت و مردم قبرس امروز به طور فعال و به شدت فرهنگ و تمدن کشور قبرس را ترویج می دهند و آن را در دسترس همگان قرار داده اند. هنر، ادبیات، موسیقی، رقص سنتی، تئاتر، سینما برخی از جنبه هایی می باشد که در آن تاکید خاصی قرار داده شده است.

 

آداب و رسوم قبرس

جدا از بسیاری از آداب و رسوم مذهبی و سنت که می تواند به ریشه های یونانی ارتدوکس برگردد، در طول عید پاک، کریسمس و جشن های بزرگ دیگر سیل جمعیتی مشاهده می شود که مراسمی باشکوه و بزرگ همراه با رقص، موسیقی و پذیرایی متنوع برگزار می شود. به عنوان مثال جشنواره شراب لیماسول که هر سال در ماه سپتامبر برگزار می شود، نوشیدن شراب به مدت ده دوازده روز آزاد می باشد و جایز است. این جشن با موسیقی و رقص همراه است.

 

تور قبرس - آداب و سنن مردم قبرس

تور قبرس – آداب و سنن مردم قبرس

 

قبرس دارای آداب و رسوم کاملا متمایز با یونان است. لباس های سنتی قبرس، رقص چهره به چهره در یک گروه، همراه با ویولن و موسیقی فلوت، قاعده جشن ها می باشد.

 

مهمان نوازی قبرسی

قبرسی در سراسر جهان به مهمان نوازی واقعی و صادقانه و صمیمت شناخته شده است. کلمه خوش آمدید (Kalosorisate) و کلمه به ما بپیوندید (Kopiaste) در صحبت ها و گفتگوهای هر قبرسی شنیده می شود، گویی تکه کلام همه آن ها است و فرقی ندارد که شما یک آشنا، یک قبرسی یا یک غریبه باشید که همراه با تور قبرس به آنجا به عنوان یک توریست سفر کرده اید. بیش از همه روحیه استقبال در قبرس مشهود است و بازدیدکنندگان آن را یکی از عوامل اصلی برای دیدن دوباره از این جزیره عنوان کرده اند.

تور قبرس زیر نظر آتریسا گشت در حال فعالیت می باشد.
۰۲۱۸۸۱۷۶۲۰۲
۰۹۱۲۵۴۰۰۶۶۷

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *