تاریخ کشور قبرس
تاریخ کشور قبرس
مرداد ۳۰, ۱۳۹۵
فرهنگ مردم گرجستان
فرهنگ مردم قبرس – قسمت ۲
شهریور ۲۵, ۱۳۹۵
فرهنگ-مردم-کشور-قبرس-قسمت-1-تور-قبرس

 تور قبرس – فرهنگ مردم قبرس

 

فرهنگ مردم قبرس – قسمت اول

قبرسی ( اهل قبرس ) همیشه به سادگی به عنوان «قبرسی» قابل توصیف نیست. این کلمه که اغلب همراه با پیشوند «یونانی» و یا «ترکی» و برای به رسمیت شناختن این دو گروه قومی که ساکنین عمده کشور قبرس هستند، استفاده می شود : یعنی جامعه یونانی زبان ارتدوکس یونانی (قبرسی یونانی) و مسلمانان ترک زبان (قبرسی ترکی).

 

تور قبرس - فرهنگ مردم قبرس

تور قبرس – فرهنگ مردم قبرس

 

هنگامی که قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا به دست آورد، قانون اساسی جدید جمهوری قبرس برای قبرسی های یونانی و ترکی به صورت جداگانه تعریف شد. در آن زمان، در روستاها و شهرستان های قبرس هر دو گروه قبرسی یونانی و قبرسی ترکی وجود داشت و با یکدیگر همکاری داشتند و در کنار هم زندگی می کردند به ویژه که بین این دو قوم رابطه ازدواج نیز به وجود آمده بود، بنابراین روستاهایی که کاملا یونانی یا ترکی باشند، اندک بود.

آن ها در صلح زندگی می کردند و مراسم عید و شادمانی را با هم جشن می گرفتند. سپس حوادث و رویدادهای ۱۹۷۴ کشور قبرس را از هم تفکیک کرد و این دو جامعه برای بیش از ۳۰ سال با یکدیگر زندگی نمی کردند. با این وجود، این دو جامعه هنوز هم در بسیاری از مسائل مشترک هستند: در بسیاری از منش های زندگی، خوراک هایی که برای غذا و نوشیدن استفاده می کنند و رفتارهایی که از آن ها در تور قبرس و جاهای دیدنی خواهید دید.

 

  • محل سکونت: شرق میانه، جزیره ای در دریای مدیترانه، جنوب ترکیه
  • پایتخت: نیکوزیا
  • آب و هوا: معتدل؛ مدیترانه ای با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد
  • جمعیت: ۱،۱۷۲،۴۵۸ (آمار مربوط به ژوئیه ۲۰۱۴)
  • جامعه: ۷۷ درصد یونانی، ترکی ۱۸ درصد ، ۵ درصد دیگر (آمار مربوط به سال ۲۰۰۱)
  • ادیان: ۷۸ درصد ارتدوکس یونانی، ۱۸ درصد مسلمان، ۴ مارونی، حواری ارمنی، و دیگر مذاهب.
  • دولت: جمهوری

 

زبان مردم قبرس – تور قبرس 

زبان رسمی قبرس یونانی، ترکی و انگلیسی است. در بازدید همراه با تور قبرس بدون هیچ مشکلی می توانید با مردمان این کشور ارتباط برقرار کنید، کشور قبرس ازسال ۱۸۷۸ تا سال ۱۹۶۰ مستعمره بریتانیا بوده است و ساکنین آن به زبان انگلیسی تسط خوبی دارند. حتی امروز انگلیس پایگاه های نظامی خود را در کشور قبرس حفظ کرده است. در صورتی که، توانایی و تمایل خود را حتی با بیان چند کلمه یونانی در برقراری ارتباط با مردم نشان دهید، قطعا با گرمی مورد استقبال قرار خواهید گرفت، با این راه می توانید وضعیت خود را در سفر با  تور گردشگری قبرس از یک توریست ساده به یک مسافر خارجی شریف تر و علاقمندتر بهبود بخشید.

توجه داشته باشید به این مسئله که یونانی سخن گفتن در قبرس که به عنوان گویش و زبان محلی اصلی مردم است بسیار مهم است. حدود ۱۵ درصد زبان محلی را کلماتی عجیب و غریب در برمی گیرد که حتی مردم کشور یونان اغلب برای درک و پیدا کردن آن برای صحبت با مردم قبرسی یونانی دچار مشکل می شوند.

یونانی زبان ساده ای نیست. دستور زبانی پیچیده دارد: اسم در این زبان به سه نوع تقسیم بندی می شوند و همه در مفرد و جمع پایانی متفاوت دارد و صفت در تعداد و حالت از نوع اسم تبعیت می کند. بعد از آن فعل می آید که خود بسیار پیچیده است و فعل ها در ادا کردن به دو صورت معلوم و مجهول و در دو صرف می آیند. اما با این همه نباید نسبت به یادگیری دلسرد شد و می توان حداقل اصول اولیه را با تمرین فراگرفت. اگر شما علاقه مند به یادگیری یونانی هستید، می توانید از همین الان با یک کتاب آموزشی یا ثبت نام در کلاس های زبان آموزی شروع کنید.

 

دین مردم قبرس

دین بیشتر قبرسی های یونانی، مسیحی است و مذهب آن ها متعلق به کلیسای ارتدوکس Autocephalous قبرس است (حدود ۷۸ درصد دین قبرسی ها را تشکیل می دهند)، در حالی که بسیاری قبرسی های ترک مسلمان می باشند (حدود ۱۸ درصد از دین قبرسی ها) سایر مذاهب نیز در کشور قبرس دیده می شود مانند ارمنستانی، مارونی و Apostolics که حدود ۴ درصد دین مردم قبرس را تشکیل می دهند.

 

تور قبرس - دین مردم قبرس

تور قبرس – دین مردم قبرس

 

البته قدرت و ثروت کلیسای ارتدوکس در قبرس از بسیاری از اسرف هایی که نسبت به دیگر کلیساها در چند سال گذشته ساخته شده اند در آن خرج می شود، مشهود است. این تفاوت و تنوع مذهبی را به خوبی نشان می دهد.

 

آزادی مذاهب در قبرس

آزادی مذاهب در قبرس

 

مانند هر نقطه ای از جهان که کاملا مشهود است، در روستاها و دهکده های کشور قبرس، مردم در مراسم مذهبی حضور همیشکی دارند و زنان روستایی در این مراسم مذهبی و دینی حضور منظم تری نسبت به مردان دارند و در میان اعضای خانواده افراد مسن تر معمولا مسئول انجام تعهدات دینی به نمایندگی از تمام اعضای خانواده می باشند. حضور در کلیسا در مناطق شهری و در میان مردم فرهیخته و تحصیل کرده قبرس کمتر است. برای بسیاری از قبرسی های یونانی، تشریفات مذهبی و آیین پرستی در خانه انجام می شود و جشن های قطعی و اصلی مشخص شده در تقویم ارتدوکس را با دقت برگزار می کنند.

لوازم مذهبی طولانی و رنگارنگ، با آواز خواندن و پوشیدن لباس های مخصوص و رسمی برای افرادی که می خواهند در جایگاه کشیش خدمت کنند، به کار گرفته می شود. بت پرستی جایز نیست اما اکرام و احترام تندیس ها و مجسمه های کلیسا که بر روی دیوارها قرار داده شده صورت می گیرد.

عید پاک نقطه کانونی در سال برای کلیسا است و در روز یکشنبه هر هفته برگزار می شود. مردم مسیحی مومن و معتقد در این روز روزه می گیرند و شب زنده داری می کنند.

 

کلیساها و صومعه های کشور قبرس

بسیاری از ساختمان های معروف روم شرقی (Byzantine) هنوز هم به دلیل مقدس بودن آن ها استفاده می شوند و بسیاری دیگر قفل شده باقی مانده اند. در بازدید تور قبرس و جاهای دیدنی بخشی از درب های این مکان ها دارای قفل هستند و ممکن است کشیش در آن ها باشد یا نباشد. یکی از کارهای مرسومی که بازدید کنندگان کشور قبرس انجام می دهند، کمک مالی است که راه درست و مودبانه ان انداختن پل در جعبه هایی است که به این منظور در آن جا گذاشته شده است.

 

کلیسای لازاروس در قبرس

کلیسای لازاروس در قبرس

 

برای ورود به این مکان های مقدس باید لباس مناسب پوشید مردان نمی توانند با شورت وارد شوند همچنین زنان نیز لباس کوتاه یا تاپ بدون آستین نباید بپوشند، رعایت این اصول احترام به مکان مقدس کلیسا و صومعه است.

 

این مجموعه زیر نظر آتریسا گشت در حال فعالیت می باشد.
۰۲۱۸۸۱۷۶۲۰۲
۰۹۱۲۵۴۰۰۶۶۷

ادامه مطلب: قسمت دوم فرهنگ مردم قبرس

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *